News

Displaying 1-10 of 276 result(s).

GP7 at Chislehurst girls' school on Sunday 14th April

It was great to see everyone at GP7 which was held at Chislehurst Girls’ school on Sunday 14th April 2019. We hope everyone enjoyed both some great chess games and spending time with your friends. 

The prizewinners in each section were:

U9:  1st George Crawford (5.5 / 6),  there were three players on 5/6 so we had to use the buchholz tie-break method (sum of opponent’s scores) to determine placings as follows: 2nd  Tarun Ganesh, 3rd Lucas Oprea  and in 4th place just missing the trophy was Robert Welensky 

U11: In this section there was some strong chess matches played which resulted in four players getting a fantastic 5/6. Again using the buchholz tie-break method the placings were: 1st Aryan Gohil,  2nd Florian Brasch, 3rd Owen Xu and 4th Karl Peters.   

The U18 Minor and Major sections were combined on this occasion.  However, prizes were awarded separately as follows: 

U18 Minor: Equal first – Thomas Crawley-Boevey, Yifan Luo and Andrew McCleod.  (4/5) 

U18 Major: Equal first - Jacob Watson and Mikey Watson (4.5/5)

The best overall primary school (top 3 GP scores from pupils of that school) was Eltham College junior and the best overall secondary school (top 3 GP scores from pupils of that school) was St Olaves.  To see the full crosstables, please go to: http://www.kjca.org/result/194

Well done to all the young chess players who came along, from experienced county players to those at their first chess tournament. 

It takes a lot of work and willing volunteers to organise a large and successful chess tournament.

Thanks go to Jo Wildman (ECF NA) for running the tournament director and arbiting. Also thank to Ganesh Swaminathan, Ben Luo, Patrick Burns and Deepak More for support and arbiting in the playing halls.  

Also working both before and at the event to ensure we could run a successful tournament were: Kathryn Woodward for liaising with the venue, helping with registration and bringing the catering supplies, Robert Hackman for storing and bringing along the equipment, Ilga Leimanis for organising and ordering the trophies and medals and Sumitra Varma for her technical help with the website and the online registration.

We also much appreciate everyone who helped on the catering stall throughout the dayAll those that take the time to do a shift are vital to ensure we can continue to provide drinks and refreshments at these events. 

KJCA is run by volunteers to develop chess opportunities for children and young people in Kent and South East London. 

Our work to support junior chess is only possible due to our volunteer helpers.  Please do consider offering some help by speaking to one of the team at our tournaments or contact us via webmaster@kjca.org or directly to Jo Wildman, current chair of the committee, on jowildman@hotmail.com or 07583337307.

Finally, thanks go to Chislehurst Girls’ school for use of the fantastic venue and facilities and to their caretaker for all his help on the day.  


Kent Juniors play in game against Wood Green Grandmasters

Well done to Kent Juniors, Aditya Verma, Mikey Watson, Shreyas Royal, Jacob Watson, Shlok Verma, Denis Dupuis, Stakhey Sedykh and Nour Ajili who all represented Battersea in a one-off chess match against, Wood Green, the best team in the London league and probably in the country.

Wood Green are made up of all GM, IM and FM titled players so it was a fantastic opportunity for all the young players.

Thanks to all at Battersea chess club for organising and also to all the Wood Green team for playing, inspiring and supporting the juniors.

For futher details of the match go to:  

KENT U11 team - EPSCA National Champions for the second year running

Congratulations to all the Kent U11 team for winning the EPSCA 2019 EPSCA U11 Finals and becoming the National Champions for the second year running.

The finals were held in Birmingham on Saturday 30th March. Most of the team travelled together on the train in the morning.  Sixteen teams from across the country qualified for the finals and the competition was expected to be tough. Last year Kent had won the event on tie break after finishing on equal points with Richmond and we expected another very close event throughout the day.

The day started well with Kent scoring 17 points from 20 in the first round ending in equal position with Richmond, with Oxfordshire third on 16 points.

The team pushed on with a strong 16.5 points in the second round. Going into the last round Kent were leading Richmond in second place by one and half points. What was interesting about the second round was that the Kent team lost 3 games at the start of the round and then went on a fantastic run in the final 17 games dropping only 1 draw

Momentum continued into the final round with Kent wins gaining the team 18 from the first 19 points and then losing the final game to finish on a marvelous 18/20. The other leading teams could not match this final round burst and final scores were 1) Kent 51.5/60 2) Richmond 48/60 3) Oxfordshire 44.5/60

The reserve team played alongside the main team event playing some great chess to win the reserve tournament with a score of 11/12 across four players in a very convincing performance.

The full team were Shreyas Royal, James Merriman, Shlok Verma, Dennis Dupuis, Stakhey Sedykh, Lev Mann, Mateusz Bazan, Raghav Vaiyda, Roxolana Chaban, Artemiy Shkuratovskyi,Nour Ajili, Ismail Longia- Zaidi,Shaurya Mehta , Aneesh Sagar, Oli Garett, Xirui Mao, Amit Aryan Sankha,Yifan Luo, Teo Saunders, Rohan Pasari, Roshan Rao, Makariy Shkuratovskyi ,Arman Tengayev and Ankit Gaekwad.

Many thanks to GM Chris Ward and GM John Emms and to our team manager John Merriman for their coaching, guidance and support throughout this season.

We also appreciate the efforts from all the parents and carers, who brought the children along to both the zonal and the final competitions and continuously support their chess.

Winning this national event two years consecutively is a great achievement for Kent Junior Chess and the future for these promising young players looks bright. Well done to everyone.

For full results go to http://www.oxfordfusion.com/epsca/

Success for Kent U18 and U14 teams at the SCCU Jamboree

The Kent U14 and U18 teams competed in the recent SCCU Janboree which was held at Barnet on Sunday 17th March. 

Kent Girls U11 team at the National Finals

Congratulations to the Kent U11 Girls’ team that played in the EPSCA Inter County Finals on 23 March 2019 at Grace Academy in Solihull.  

The young team of Roxolana, Vaidehi, Anya, Tessa, Nikita, Krisha, Violet, Scarlet, Alina, Georgina, Chloe, Aoife, Grace and Maitreyi played some determined chess and all enjoyed the day.  Particular mention goes to Scarlet and Alina who both won all their games.  However, all the girls gained points and should be proud of their efforts over a long day.  

Thanks to our Coach GM Chris Ward whose enthusiasm and words of wisdom sustained the team throughout the day.  

Also a big thanks to our retiring Girls team manager, Andrew Bruce, who has led the girls for a number of years and expertly supported, arranged travel and inspired the teams over this time.  All at KJCA are grateful for his time and efforts to support our young chess players.   

New club for 11-18 year olds - Wednesdays at House in the Basement, Stag theatre, Sevenoaks

A new chess club, aimed at 11-18 year olds, will be held at House in the Basement, Stag theatre, Sevenoaks on a Wednesday evening from 5-7pm.
 
This venture is being supported by Sevenoaks town council and youth council. Jacob is organising and there will be some coaching, games and socialising.  He may also be running the uk chess challenge first round competition, depending on demand.  Just turn up on the evening or contact on:  jacob11watson@gmail.com


Kent U9 Team take second place at the ESPCA East Zonal

Well done to all our the U9 team for a great second place in the EPSCA East Zonal 2019. 

Some great results and quality chess from our young team, all of whom contributed to the overall scores.

Also a big thanks to team manager Ben Luo and coach GM Chris Ward for their work and inspiration throughout the day. 

Thanks also go to all the parents and carers for taking their kids to the event and their continued support to help them enjoy and develop their chess.

The zonal was organised by Barnet and hosted by Richmond, and all their work to make the event happen is much appreciated. 


Breaking News - Kent U11 team win the EPSCA East Zonal

Congratulations to every one of the the young players in the U11 team for winning the EPSCA East Zonal 2019 with a fantastic score of 54.5 out of 60.

Also a big thanks to acting team manager Taras Chaban and coach GM John Emms for their work and inspiration throughout the day. 

Thanks also go to all the parents and carers for taking their kids to the event and their continued support to help them enjoy and develop their chess.

Finally, to Newham and all those involved in organising the zonal competition.

Institute of Chess exam results - February 2019

Well done to everyone who took the Institute of Chess exams at CD4 on Sunday 24th February 2019.

The results are listed below and we have certificates for all, which will be available during the afternoon of the KJCA GP7 tournament at Chislehurst Girls School.

Thanks to all our chess coaches who worked hard on the KJCA coaching programme this season.

These were, Head coach GM Chris Ward, GM John Emms, Adam Bukojemski, Alexis Harakis, William Jones, Chris Rice, Jacob Watson and Mikey Watson.

Level 5:

Distinction: Egor Chernyshov, Yifan Luo, Ryan Nguyen,  Oliver Poulter

Merit: Kyle Karaman


Level 4:

Distinction: Mateusz Bazan, Zeno Burns, Andy Lin,  Oscar Nowatschek, Noah U-King-Im

Merit: George Allen, Raffi French, Ankit Gaekwad, Oli Garrett, Mark Hodovanets, Reuben Moisey, 
Aneesh Sagar Teo Saunders

Pass: Mitullesh Engarshal, Joshua Moisey


Level 3:

Distinction: Felix Coker, Ethan D’Souza, Sean Duffy, Joshua Hayhoe, Rhea Jajodia, Dehong Kong, 
Andy Lin, Alex Mo, Reece Morris, Advait Pangare, Roshan Rao, Lucas Rosselli, Pavan Sai Yalamanchi, 
Ryan Yuan

Merit: Max French, Johani Hackman, Casper Nowatschek, Leon Pussella


Level 2:

Distinction: Rohan Akkineni, Enzo Almasi, Tarun Ganesh, Alex Gao, Ethan Hayhoe, Yixiang Li, Anthony Lin, 
Peter Ou, Mahit Reddy, Krish Shunmugam,  Jayiith Sivasubramaniam, Maja Trifunovic, Luna Yi


Level 1:

Distinction: Tiago Almasi, Evelyn Nguyen


Next season’s coaching days will begin again in the autumn. Details and registration will be available on this website soon. We hope you will take the opportunity to move up to the next Level.

GP6 at Hayesbrooke school on Sunday 3rd March

The KJCA GP6 tournament 2018-19 was held on Sunday 3rd March at Hayesbrook school in Tonbridge. 

It was great to see a strong turnout with over 120 children and young people across four sections, U9, U11, U18 minor and U18 major. The prizewinners in each section were: