Find us on facebook

Puzzle of the Day

Upcoming Events

No results found.

Recent Results

Displaying 1-3 of 3 result(s).
Sunday, March 8, 2020 - Sunday, March 8, 2020  
KJCA GP6 2019-20 (Crosstabs)
Venue: Bishop Justus C of E   
Event Type: Individual Tournament
Sunday, February 16, 2020 - Sunday, February 16, 2020  
KJCA GP5 2019-20 (Crosstabs)
Venue: Sevenoaks School  
Event Type: Individual Tournament
Saturday, January 11, 2020 - Saturday, January 11, 2020  
KJCA GP4 2019-20 (Crosstabs)
Venue: The Cornwallis Academy  
Event Type: Individual Tournament

News

Displaying 146-150 of 280 result(s).

Congratulations: Kent U9 team come third in EPSCA Zonal

Congratulations to the KJCA U9 team who came third in ESPCA Zonal qualifying tournament at Richmond on March 14. Nine counties contested the event with top five qualifying for national finals in Northampton on Saturday April 25th.


Strong performances in the first round meant the team scored eight and half points out of twelve lying  two to three points behind the leaders


In both the second and third rounds the team scored seven and half points to finish on 23.5 points in total , finishing in third place behind winners Barnet 31 and Hertfordshire 29. 


Highlights of the day were  Haolin's extraordinary endgame win against a very strong player from Barnet in round 1 and some great performances in the reserve tournament where Mason, Haran and Suriya all scored 3/3. 


Congratulations to all the children who all put in a lot of effort in with some great results. The team were:


Haolin Zhao, Robert (Bobby) Akeya-Price, Yong Gui Wang, Saahil Bansal, Ciaran Brightley-Davies, Sasmit Neogi, James Merriman, Arjun Javagal, Radha Ratnesan, Jai Singh Chaturvedi, Mihika Verma, Max Wilkinson, Mason Graves-Brown, Dominic Coates, Theodore Panchev, Misha Lello, Suriya Velayudham, Madhav Suraj and Haran Subrahmaniyam.





Full results can be found on the following link: http://oxfordfusion.com/epsca/TeamsOverall.cfm?EventID=63


Big thanks to all the parents and to GM Chris Ward for providing coaching throughout the day.


Team is looking forward to the finals on April 25th.


GP 5 – Dulwich College – 2014/15

Our fifth GP of the 2014/15 season attracted a record turnout with 128 players participating across 4 sections. The event was held on Sunday 8 March 2015 at the historic and beautiful setting of Dulwich College.

A special mention and thank you must go to all the parents and children who volunteered their time to help out at the event – without your help and support we would not be able to run our GPs.

 

Congratulations to all the children who played at Dulwich, even though there were some old rivalries and some tough battles being fought across all the sections, the whole day was conducted in a very strong sporting-like atmosphere.


 

Special congratulations go in particular to the top three and prize winners in each section:


U9: 1st James Merriman (6/6), 2nd equal Ciaran Brightley-Davies, Dominic Coates, Arjun Javagal & Shlok Verma (5/6), the second place trophy going to Arjun and the third place trophy going to Shlok on the performance tie breaker.



U11: 1st Orla Dorman (5.5/6), 2nd equal Adit Bhavesh, Moad Shamekh & Yong Gui Wang (5/6) with Adit winning the second place trophy and
Moad the third place trophy on the performance tie breaker.



U14 (which was merged with the U18s on the day): 1st Nikhil Chidipothu (3.5/5), 2nd equal Huseyin Gueriane, Viktor Jamroz & Mahuaa Verma with Viktor winning the second place trophy and Huseyin winning the third place trophy on the performance tie breaker.



U18
1st Girinath Haridas (4.5/5), 2nd equal Anantha Anilkumar & Francesco Bernardini. 



Top performing school groups were:

Primary: Warren Road (63.0)

Secondary: St Olave’s School (79.2)


Full cross tables can be found on: 
http://www.kjca.org/result/105.


Current leaders of the GP tables after this event are as follows:

U9: Yong Gui Wang

U11: Kiran Shiatis

U14: Anantha Anilkumar

U18: Rohan Shiatis

Primary: Home Educated (Primary School)

Secondary: St Olave’s Grammar


Full GP tables can be found on: 
http://www.kjca.org/site/page?view=GPTables.


Many thanks to Dulwich College for accommodating us and for letting us use their beautiful school, and once again a big thanks you to all our volunteers.


Please note: GP 6 will be held at The Schools at Somerhill on Sunday 19th April 2015. We hope to see many of you there once again.

 

Best wishes

KJCA

GP 5 - Important Notice for Parents

Due to high demand for our GP 5 we will be limiting entry to 140. If you are interested please sign up as soon as possible to avoid disappointment.

The KJCA and its officials are unable to act in loco parentis for children. Parents/guardians are responsible for their children throughout the entire duration of this event. Children under the age of 8 must remain under sole parental supervision throughout but this supervision may be shared between adults in the case of children of 8 years old and over.

The KJCA is most grateful to all schools for the use of their facilities. Please treat the school premises with respect and please do not park on any school fields.

A high standard of behaviour is expected at all times. 

The KJCA and its officials accept no responsibility for any damage, theft or accident to the person or property of anyone attending this event.

Many thanks

KJCA

Institute of Chess

The results achieved at the KJCA’s Institute of Chess examination session held at Barming Primary School on Sunday 22 February 2015 were as listed below. The certificates will be presented during the afternoon of the KJCA GP5 tournament at Dulwich College on Sunday 8 March 2015.

 

Level 5: Coach – GM John Emms: 5 candidates

Distinction:   Nikhil Chidipothu

                        Huseyin Gueriane

Merit:              Rikin Parikh

Pass:              Sebastian Davies

                        Isabelle Wistow

Level 4: Coach – GM Chris Ward: 16 candidates

Distinction:   Charlotte Bruce

                        Oleg Gaidai

                        Aditya Jain

                        Mahuaa Verma

Merit:              Kimball Catling

                        David Dallakyan

                        Matthew Dubery

                        Alexander Levin

                        Costas Nomikos

                        Rhea Rentala

                        Jai Singh Chaturvedi

                        Madhav Suraj

Pass:              Oliver Dobson

Charlie Metcalfe

                        Haris Nomikos

 Level 3: Coaches – WFM Ros Kieran and Robert Maguire: 23 candidates

 Distinction:   Annalise Hansen

                        Haran Subrahmaniyam

                        Mihika Verma

                        Yong Gui Wang

 Merit:              Dominic Coates

                        David Dallakyan

                        Iris Davies

                        Orla Dorman

                        Ira Dubey

                        James Holmes

                        Arjun Javagal

                        Amjad Khan

                        Marius Kobler

                        Misha Lello

                        Laurence Madgett

                        Tom Mortimer

                        Raakavi Rajaseelan

                        Shaylan Roy

 Pass:              Declan Dorman

                        Saajid Khan

Level 2: Coach – William Jones: 18 candidates

Distinction:   Kemal Adiguzel

                        Sahil Chitre

                        Sophie Dubery

                        Henry Gooderham

                        Thomas Griffiths

                        Jonathan Murray

                        Benjamin Plane

                        Oliver Poulter

                        Haran Subrahmaniyam

                        Sofia Winchester

Merit:              Vieran Austin

                        Timothee Menoumba

                        Zachary Michaelides

                        Anthony Simms

                        Euan Timms

                        Angus Warne

Pass:              Shreya Roy

                        Anya Srivastava

Level 1: Coach – James Maguire: 7 candidates

100%:             Egor Chernyshov

                        Arthur Gerrits

                        Zachary Hill

                        Nuala Llewellyn

                        Almina Soganci

                        Abi Wallis

Distinction:   Emre Heatherwick

 

Many congratulations to everyone.

Kent Junior Newsround Update no. 22

Congratulations to all the Kent juniors who played in the Wiltshire and West of England Championship, which was held at St Joseph’s College, Swindon on the 21st and 22nd of February 2015.

Unfortunately we do not have all the results and so we apologise in advance if your child’s name is not mentioned below. Please email the webmaster at webmaster@kjca.org if you would like your child’s result to be added.

Particular congratulations to:

Jackson Wen - second in the U14 section

Radha Ratnesan - U8 joint winner and Best Girl with 5 out of 6.

Ranesh Ratnesan - Winner U18 minor section with 5.5/6

Rajeiv Ratesan – Grading prize winner in the U18 section with 4/6

Further details of this event can be found on http://www.chessdevon.co.uk/HTML/congresses/w&woe/base.htm