Find us on facebook

Puzzle of the Day

Upcoming Events

Displaying 1-3 of 6 result(s).
Saturday, January 6, 2018 - Saturday, January 6, 2018  
KJCA GP4 2017-18 (4 entries) 
Venue: The Cornwallis Academy  
Event Type: Individual Tournament
Sunday, January 28, 2018 - Sunday, January 28, 2018  
Coaching Days: Levels 3, 4 & 5 (4 days) (47 entries) 
Venue: Barming Primary  
Event Type: Individual Training
Sunday, January 28, 2018 - Sunday, January 28, 2018  
Coaching Days: Levels 1&2 (2 day course) 
Venue: Barming Primary  
Event Type: Individual Training

Recent Results

Displaying 1-3 of 3 result(s).
Sunday, November 19, 2017 - Sunday, November 19, 2017  
KJCA GP3 2017-18 (Crosstabs)
Venue: Bullers Wood School  
Event Type: Individual Tournament
Sunday, October 22, 2017 - Sunday, October 22, 2017  
KJCA GP2 2017-18 (Crosstabs)
Venue: Bishop Justus C of E   
Event Type: Individual Tournament
Sunday, October 15, 2017 - Sunday, October 15, 2017  
ECF SE Girls' Rapidplay Championships (Crosstabs)
Venue: Bromley High School  
Event Type: Individual Tournament

News

Displaying 46-50 of 250 result(s).

Strong performance from the Girls' team in EPSCA U11 Finals

Congratulations to the Kent U11 Girls Team who put in a determined and gutsy performance to finish 6th in the EPSCA National Girls U11 Final at Cheadle Hulme School on 16 April 2016. 

It was a long day, with everyone needing to be on a train or in a car by 6.30am and most not getting home before 9pm, but the girls were spirited and cheerful throughout. 

Although they were drawn from 10 different primary schools from across Kent, the team spirit was wonderful and supportive. 

With expert coaching from GM Chris Ward, both on the train and at the venue, the girls produced some excellent chess.  The stand-out performance was perhaps from Laura, who scored a perfect 3/3, but all 14 players were worthy representatives of the KJCA.

With the vast majority of the team being eligible to play in this event next year, the future looks very bright. 

The full team was: Navieenaah Haridas, Charlotte Bruce, Iris Davies, Natalie Humphries, Samantha Mercer, Diya Choudhary, Neha Iyer, Emily Shaw, Ira Dubey, Hollyann Reeves, Laura Holmes, Roxolana Chaban, Sophie Colvin and Scarlet Watson. 

Thanks to GM Chris Ward, the girls, all the parents and carers and EPSCA for the efficient organisation. 

Finally, congratulations to the Barnet team who were worthy winners, thereby retaining their title. The full results can be viewed at http://www.oxfordfusion.com/epsca/#results

Top of the league for the U14/U130 team

Congratulations to the U14/U130 team for winning the 'east' league of the competition with an unbeaten record.

Throughout the season we have scored some fantastic wins against Essex, Surrey, Sussex and Richmond.

In keeping with the aim of the league, the U14/U130 team has included different players throughout the season and given everyone the chance to be part of the team and play good quality chess against the other local counties. 

Our results this season have been down to the hard work of every one of the players in the whole squad.

We are now through to the county finals against the winners of the 'west' league. This will be played sometime in late May/early June and we are hoping to host it in Kent.

Finally, thanks to everyone that has helped with the home matches and to all the parents and carers who have come along and supported our team.

Update - Changes to GP7 and GP8

Please note that we have now changed the date and venue of our next tournament, GP7, and the date of GP8, the final tournament of this season.

GP7 will now be held on Sunday 15th May at Bromley High School,  Blackbrook Lane, Bromley, Kent BR1 2TW

The entry details on the website have been updated, so if you child would like to play, please do register and pay as soon as possible. 

Early registration really helps with the organisation of the tournament, allows the rounds to start on time and the day run smoothly. If you would like to register go to the event page at http://www.kjca.org/event/120

We have also changed the date of GP8 (the final GP of this season) and this will now be held on Sunday 12th June.

The venue is the same, Newstead Woods School, Avebury Road, Orpington, Kent, BR6 9SA

We look forward to seeing all our young chess players and their families at these tournaments. 

However, if you had previously registered for either of these events but now cannot make the dates, please do let us know.

Kent U11 team come second at the EPSCA Zonals

Congratulations to all the players in the KJCA U11 team who finished a strong second in the EPSCA U11 Zonal tournament at Richmond on 19th March 2016.

Nine teams from Barnet, Cambridge, Essex, Hertfordshire, Kent, Newham, Northants, Richmond and Suffolk contested the event.

Richmond were excellent hosts and our thanks to all at Richmond Junior Chess for making us all so welcome.

For Kent, there were strong performances across all boards.

In the first round, our team scored 15 out of 20, in the second round 14 points, and they finished strongly with a fantastic 17.5 points in the third round. 

Kent finished the competition with 46.5 points, just 3.5 points behind winning Barnet and 9.5 points ahead of Richmond.

Also, well done to those who played on the reserve board, who got some great wins and finished first in that section.

The team were: Ranesh Ratnesan, Bobby Akeya-Price, Haolin Zhao, Charlie Metcalfe, Viktor Jamroz, David Dallakyan, Ciaran Brightley-Davis, Saahil Bansal, Huseyin Gueriane, Jack Chaudhury, James Merriman, Shreyas Royal, Shlok Verma, Yong Gui Wang, Eoin Moore, Stakhey Sedykh, Dominic Coates, Alexander Levin, Lakshya Lokwani, Jai Singh Chaturvedi,Oliver Dobson, Kimball Catling, Abishaik Gnanenthiran and Marius Kobler.

Well done to everyone on another great result and thanks to all the parents and carers for coming along and supporting our team.

Institute of Chess Exam results - Spring 2016

The results achieved at the KJCA’s Institute of Chess examination session held at Sevenoaks Primary School on Sunday 28 February 2016 are listed below.

The certificates will be presented during the afternoon of the KJCA GP7 tournament, the revised venue and date for which will be announced on the KJCA website soon.  

Level 5: Coach – GM John Emms: 7 candidates 

Distinction:

Oleg Lyakh 

Alex Thompson

Merit: 

David Dallakyan

Alexander Levin

Pass: 

Jai Singh Chaturvedi

Matthew Dubery

Madhav Suraj 


Level 4: Coach – GM Chris Ward: 7 candidates

Distinction:

Shreyas Royal

Yong Gui Wang

Merit: 

Dominic Coates

Marius Kobler

Suriya Velayudham

Pass: 

Iris Davies

James Holmes


Level 3: Coaches – WFM Ros Kieran and William Jones: 23 candidates

Distinction: 

Egor Chernyshov

Lakshya Lokwani

Samantha Mercer

Aditya Palaniappan

Adhith Srikanth

Merit: 

Nilay Balaji

Shreyas Bharadwaj

Henry Gooderham

Arjun Jadhav

Advait Menon

Zachary Michaelides

Jonathan Murray

Oliver Poulter

Adam Sameen

Pass: 

Vieran Austin

Thomas Griffiths

Laura Holmes

Nathan Lenoble

Timothee Menoumba

Ben Reinton-Brown

Angus Warne

 

Level 2: Coach – Matthew Lunn: 10 candidates

Distinction:

Amani Campbell-Okolo

Dominic Frankel

Theo Kritzinger

Bjorn Madsen

Luke Penfold

Olly Thwaites

Sophia Wang

Merit: 

Yifan Luo

Aneesh Sagar

Arman Tengayev

  

Level 1: Coach – Luca Bernardini: 3 candidates

Distinction: 

Vashti Burns

Tinaye Menoumba

Leo Michaelides

 

Many congratulations to everyone for working hard and achieving great results.